Sanāksme Vācijā – tēma mode
No 8. līdz 12. maijam Vācijas pilsētā Dierdorfā notika Erasmus+ projekta “Earthucation” pēdējā sanāksme. Sanāksmes tēmas – mode, ūdens un dārzi, ēdiens, tehnoloģijas.
1. diena
Dalībnieki bija sagatavojuši mājas darbu – plakātus par 3 lietām, kuras ir saplīsušas. Grupu darbā skolēni apsprieda, kā var sagrupēt saplīsušās lietas – kāpēc tā ir saplīsusi, vai tikusi pareizi lietota, vai to var salabot, vai labošana ir ekonomiski izdevīga, vai detaļas no tās var izmantot, lai pagatavotu kādu jaunu lietu.
2.diena
Pilsētā Andernach mūs iepazīstināja ar interesantu iniciatīvu, ka katrs pilsētas iedzīvotājs bez maksas drīkst iekopt nelielu dārziņu, lai izaudzētu pārtikai nepieciešamo. Brīvprātīgie uztur arī apstādījumus, kuros aug lapu salāti, garšaugi un tos jebkurš drīkst paņemt ēšanai.
Pilsētā Puderbach iepazināmies divām ilgtspējas iniciatīvām. Brīvprātīgie sadarbojas ar ražotnēm, organizācijām un lielveikaliem, veido pārtikas pakas maznodrošinātajiem. Viņi sastopas ar dažādām grūtībām, piemēram, lielveikali ir ieinteresēti paši vairāk nopelnīt, tāpēc preces ar mazu derīguma termiņu paši iztirgo par zemāku cenu nevis atdod labdarībai. Ne vienmēr pārtikas pakās ir tikai veselīgas lietas, piemēram, pēc Ziemassvētkiem ir daudz šokolādes. Otra iniciatīva – “Repair Cafe” labošanas kafejnīca, kurā brīvprātīgie ar elektro un citu lietu labošanas prasmēm un atbilstošiem instrumentiem par brīvu salabos to, ko ir iespējams salabot.
3. diena
Bonnas vēstures muzejā apskatījām, kā cilvēki pēc 2.pasaules kara Vācijā ir veidojuši savu dzīvi, kā attīstījuši rūpniecību, ražošanu, ar kādām problēmām saskārušies, kādus risinājumus atraduši. Skolēnu uzdevums – tematiskajās grupās apspriest, izdarīt secinājumus par to, vai varam no vēstures mācīties ilgtspējīgus rīcības modeļus.
4. diena
Projekta dalībnieki savās grupās darbojās praktiski un fotografēja, filmēja procesu, lai to varētu iekļaut digitālajā grāmatā.
Modes grupa radoši izmantoja dažādus tekstilmateriālus un veidoja jaunas lietas – somas, matu gumijas, paklāju, krūzes paliktni, laboja saplīsušas drēbes, radoši pārveidoja vēl valkājamas.
Ūdens un dārzu grupa mācījās veidot paaugstināto dobi no materiāliem (kaste, metāla siets), ko var atrast dārzā. Dobes pamatnē bija zari, augu daļas, kas kompostēsies, augsne.
Ēdiena grupa gatavoja dārzeņu buljonu un veidoja pesto no pieejamiem zaļumiem.
Tehnoloģiju grupa mācījās labot velosipēdu.
5. diena
Darba grupās skolēni strādāja, lai pabeigtu savas digitālās grāmatas, kurās ir informācija par tēmas aktualitāti, par pagātni, par katra iespējām ieviest ilgtspējīgus risinājumus un paradumus savā dzīvē.
Dienas noslēgumā dalībnieki prezentēja izveidotās grāmatas un saņēma sertifikātus